Przekrój topograficzny trasy rowerowej w Pieninach- dwie przełęcze
Ciężki podjazd na leśnicką przełęcz rekompensują nam piękne widoki na Pieniny, Trzy Korony i Tatry. Warto zsiąść z roweru i odpocząć trochę, tym bardziej że przed nami ostry zjazd, prędkość jaka udało mi się bezpiecznie osiągnąć to 64 km/godz. W miasteczku Velky Lipnik skręcamy w lewo droga na Stara Lubowle i ponownie wspinamy się na następną przełęcz Straňanské sedlo. Przełęcz położona na wysokości 730 m n.p.m. pomiędzy Małymi Pieninami a Magurą Spiską. Jest to szerokie i rozległe siodło położone w grzbiecie po południowej stronie Wysokiej. Zachodnie stoki spod przełęczy opadają do miejscowości Straniany, wschodnie do Kamionki.Cały rejon przełęczy pokrywają duże łąki, dzięki czemu jest ona dobrym punktem widokowym na Pieniny i Tatry.
Po pokonaniu 6,4 km. podjazdu zatrzymujemy się na chwilkę i podziwiamy wiosenne Pieniny, Magurę Spiską i przy ładnej pogodzie Tatry. najtrudniejszy etap wyprawy rowerowej mamy już za sobą i teraz będzie już tylko z górki. Po krótkim odpoczynku, zjeżdżamy w kierunki na Czerwony Klasztor.
Przekrój topograficzny trasy rowerowej Szczawnica-Spiska Bela
Po drodze mijamy urokliwe słowackie wsie, ludzi idących lub wracających z niedzielnych mszy, pomimo tego ruch samochodowy na drodze mały, możemy zatem podziwiać budząca się do życia słowacka przyrodę.
Podjazd pod Magure
Widok na Tatry
Pomimo dość długiego podjazdu bo 19 kilometrów samo wjechanie na 949 m n.p.m nie sprawiło większych trudności i zjazd do Spiskiej Beli.
Średnia prędkość zjazdu ok 50 km/h, silny boczny wiatr trochę przyhamował moje zapały do pobicia rekordu prędkości (70 km/h) i jechałem raczej ostrożnie.
Przekrój topograficzny trasy rowerowej wokół Pinińskiego Parku Narodowego